Jak pečovat o perly

Jak pečovat o perly

 

Víte, jak pečovat o své šperky z perel?

 

Přírodní perly vznikají tím, že se do schránky perlotvorky, mořské ústřice nebo perlorodky dostane cizí tělísko (např. zrnko písku), které vyvolá obrannou reakci ústřice. Ta začne vylučovat perleťovou hmotu, kterou se zrnko obalí. Stejně jako perlorodky jsou i perly tvořeny vrstvami uhličitanu vápenatého, který je velice náchylný na poškození vlivem působení kyselin, ale i na mechanické poškození. A na to je třeba pamatovat i při péči o vaše šperky.

 

Pokud svým perlám věnujete péči, vydrží vám šperk dlouho a perly si uchovají svou barvu i lesk.

 

A na co si tedy dát pozor?

 

Perly nevystavujte kontaktu s žádnými kosmetickými přípravky, jako jsou parfémy, deodoranty nebo pleťové krémy. Perlové šperky si oblékejte jako poslední, až budete kompletně nalíčena a připravena, a jako první je odkládejte, jakmile přijdete domů.

 

V žádném případě je chemicky nečistěte. Vyvarujte se kontaktu s veškerými chemikáliemi. Prsteny pokud možno odložte, i když si jdete umýt ruce.

 

Pozor na mechanické poškození. Perly jsou náchylné k oděru či poškrábání. Perly uchovávejte v měkkém obalu, odděleně od ostatních šperků. Uložené perly uchovávejte v místnosti s pokojovou teplotou.

 

Povrch přírodních perel není úplně hladký. Mohou na něm tedy ulpívat nečistoty, zbytky kosmetiky, potu, kůže. Proto je třeba perly občas očistit. Při čištění je otřete vlhkým hadříkem, v případě potřeby slabým mýdlovým roztokem, a poté opět čistým vlhkým hadříkem bez mýdla. Před uložením do krabičky je nechte pořádně oschnout.

 

Perly nevystavujte dlouhodobě extrémním teplotám ani silnému světlu. Mohou ztratit svůj lesk. Pokud používáte perlové náušnice na každodenní nošení, sundejte je např. při fénování.

 

Pokud se vám perlové náhrdelníky časem „vytahají“, nechte je u odborníka znovu navléknout, aby se vám časem nepřetrhly. Uzlíky mezi perlami brání tomu, aby se perly otíraly jedna o druhou a navíc se v případě přetržení lanka zabrání jejich rozsypání.

 

Perlám je nejlépe na vašem těle. Kontakt s vaší pokožkou jim prospívá, protože zabraňuje jejich vysychání.  Noste je tedy co nejčastěji.

 

Protože:

 

„Krajka je jednou z nejnádhernějších imitací přírody. Ale perly se hodí pro každou příležitost.“ —  Coco Chanel francouzská módní návrhářka 1883 - 1971

 

 

 

Zpět do obchodu